Tallinna Püha Katariina kirikus esietendub Tšehhovi „Onu Vanja”

Toimetaja Merili Nael
Tallinna Püha Katariina kirikus esietendub Tšehhovi „Onu Vanja”
ERR 12. oktoober 2012

Theatrum esietendab täna õhtul Tallinnas Püha Katariina kirikus Anton Tšehhovi näidendit „Onu Vanja”, mille on lavastanud Lembit Peterson.”Onu Vanja” räägib inimestest, keda seob igatsus õnne ja rahulolu järele, kuid keda ometi kõiki vaevavad kahtlused või teadmine raisatud eludest, teatas Theatrum.

Näitleja Maria Peterson iseloomustab lavastust Jelena Andrejevna rollist lähtuvalt. „Tšehhovil on huvitaval kombel ühendatud absurd ja sümbolism. Mõttetuse taju ja tähenduse otsing on ka Jelenal väga suur. Ta tegeleb põhiliselt iseenda paigutamisega maailmasüsteemi, saamata aru, kas ja mis süsteem maailmas on. Oma kutsumusest mööda elamine on viinud sügava igavuse ja tahtetuse tundeni. Samas tekitab see mingi eksistentsiaalselt traagilis-humoorika kõrvalpilgu endale ja ümbritsevale,” kirjeldab Peterson.

Lavastuse kunstnik on Vladimir Anšon, kes on töötanud ka St. Peterburgi, Moskva, Jekaterinburgi ja Riia teatris. „Onu Vanja” lavastuse jaoks on ta Püha Katariina kiriku varemetesse üles ehitanud vene küla, mille esemeline maailm on lavastuse ning mängupaigaga sõltuvuses ja vastavuses. „Vähetähtis pole seegi, et tegevus toimub lagunenud, mõnes mõttes mahajäetud kirikuhoones. See on otsekui võrdpilt neist tegelastest, kes on nagu lagunevad templid. Võib-olla on need seosed ja paralleelid liiga julged, aga ma ei usu, et vägivaldsed. See mängupaik võimaldab võimendada vaatenurka.”

Kuigi Theatrumi kodusaal asub Tallinna vanalinnas Ladina kvartalis Vene tänav 14 oleva endise dominiiklaste kloostri aidahoone kolmandal korrusel, on Theatrum olnud mõtte- ja lihasejõuga juures Püha Katariina kiriku korrastamisel ning käigushoidmisel. Theatrumi 18-aastase tegevuse jooksul ellu viidud lavastustest on „Onu Vanja” viies, mis on sündinud spetsiaalselt Püha Katariina kirikuruumi silmas pidades.

Eelmine Katariina kirikusse seatud Theatrumi lavastus oli „Maarja kuulutamine” (2008), mida tunnustati mitmete Eesti teatri aastaauhindadega. Lisaks on Theatrum Püha Katariina kirikus korraldanud erinevaid kultuurisündmusi (kontserdid, filmiseansid ja -nädalad, näitsused, külalisetendused) ning kontserdisarja „Laulud Püha Katariina kirikule”.

„Onu Vanjas” mängivad Helvin Kaljula, Aleksander Eelmaa (Tallinna Linnateater), Maria Peterson, Eva Eensaar, Mare Peterson, Ester Pajusoo (Eesti Draamateater), Andri Luup ja Tarmo Song.

viide allikale