Lembit Peterson viib Theatrumiga „Iraani konverentsi” Narva

Lembit Peterson viib Theatrumiga „Iraani konverentsi” Narva
Kärt Devaney
Virumaa Teataja 15. oktoober 2022

Täna õhtul mängib Theatrum Narvas Vaba Lava kutsel Lembit Petersoni / Ivan Võrõpajevi „Iraani konverentsi”, mille on tõlkinud Tiit Alte. Theatrumi ligi kolmekümne tegutsemisaasta jooksul on see trupi esimene kord esineda Narvas.

„Iraani konverents” esietendus veebruaris 2022. Näidendi tegevus toimub sümpoosionil, mis on pühendatud ida ja lääne kultuuride koostööle. Üksteise järel astuvad Kopenhaageni ülikooli konverentsisaalis üles üheksa maailma intellektuaalide eliidi esindajat.

Tegevus toimub konverentsi formaadis ja kõnelejad lahkavad igaüks oma nurga alt, mis on Iraani probleem ja mida sellega ette võtta, samas rohkemal või vähemal määral räägivad esinejad enda isiklikest probleemidest, autori sõnul selleks, et rääkida kõige tähtsamast ja igavesest – inimese kohast maailmas ja elu mõttest.

Lavastaja Lembit Peterson on öelnud, et muu hulgas on näidendi lavale toomise eesmärk vaadelda, milliste väärtuste järgimisele oleme oma elu tegelikult rajanud ja millistele arvame end oma elu rajanud olevat. „Näidend annab võimaluse selliseks peegellavastuse loomiseks ja teatrisaalis viibijad saavad üheskoos neil teemadel mõtiskleda, avardada oma teadmust, igaüks ka endasse vaadata. Et paremini mõista olukorda maailmas ja leida ehk ka ühisosa niivõrd erinevate maailmanägemistega inimeste vahel. Isegi siis, kui igasugune dialoog tundub olevat võimatu,” märkis lavastaja.

„Iraani konverents” on kolmas Ivan Võrõpajevi näidend, mis Theatrumis lavastatud on. 

viide allikale