„Kuningas Leari” lavastaja Vladimir Baitšer: Lembit Peterson on suur näitleja

Reet Weidebaum
„Kuningas Leari” lavastaja Vladimir Baitšer: Lembit Peterson on suur näitleja
ERR 20. november 2018

 

William Shakespeare’i tragöödiat „Kuningas Lear” peetakse üheks maailma dramaturgia keerulisemaks näidendiks, mille lavastamise juurde teatrid ikka ja jälle tagasi pöörduvad. Theatrumi äsja esietendunud uuslavastuses kehastab nimitegelast Lembit Peterson.

Lembit Petersoni kuningas Lear on kindlakäeline valitseja ning armastav isa oma kolmele tütrele. Oma valitsemisaja lõpus otsustab ta jagada kuningriigi tütarde vahel. Mängulisest suurhetkest saab aga ootamatu pöördega katastroof nii kuningale endale, tema perele kui ka kogu maale, vahendas „Aktuaalne kaamera”.

„Ta mängib väga keerulist partituuri inimloomuse arengust. Lembit Peterson on suur näitleja, tema töö rolliga ja sisseelamine läheb niisuguse sügavuseni, 
et tungib oma tegelase südame põhjani,” lausus lavastaja Vladimir Baitšer.

Moskvast pärit lavastaja ja pedagoog Vladimir Baitšer on toonud lavale üle 40 lavastuse. Tema sõnul on Kuningas Lear üks keerukamaid Shakespeare’i ja maailmadramaturgia tekste. „Kuningas Lear ühendab keerukaid filosoofilisi ja religioosseid teemasid, teiselt poolt on see aga jada tempokalt arenevaid sündmusi, mis on vaja väga kiiresti omaks võtta, et liikuda edasi,” selgitas ta.

Kuningas Learis on inimene vastamisi maailmakõiksuse ja stiihiaga, kuid eelkõige suure üksinduse ja iseenesega. „See on inimese tragöödia. Selle lavastuse Lear ei vaidle stiihiate ega jumalaga, ta räägib iseendaga. Ma näen esimest korda Leari, kus peakonflikt on isa armastus oma tütarde vastu. Lear teeb teatavaks otsuse, mis puudutab riiki, aga eelkõige tema tütreid. See on mäng, mida ta on kujutluses korduvalt läbi mänginud. Ta teab täpselt, mis juhtuma hakkab. Ta arvab, et teab ja see veab teda alt,” rääkis teatrikriitik Eteri Kekelidze.

Lavastuse on kujundanud kunstnik Vladimir Anšon, kelle stsenograafias on põimunud erinevad ajastud, stiilid ja sümboolika. Kuningas Leari mängitakse Theatrumi uuenenud saalis Vene tänaval.

viide allikale