Joobnud

Joobnud

Joobnud

TEGEMIST ON ARHIVEERITUD SÜNDMUSEGA!
Eelseisvaid etendusi vaata meie mängukavast

Dramaturg, näitleja ja lavastaja, Moskva teatri „Praktika“ kunstiline juht Ivan Võrõpajev (1974) on üks huvitvamaid ja maailma lavadel enim mängitumaid vene kaaaegseid autoreid.

„Joobnud“ („Пьяные“) on kirjutatud vene kirjanduse parimaid traditsioone jätkates (nt. gogollik “naer läbi pisarate“). Autoril on õnnestunud ehmatava selgusega, samas valusa kaasatundmise ja vabastava huumoriga väljendada tänase päeva inimeste hingeseisundeid – allakäiku ja vaimseid püüdlusi. Tegelasteks on „meie aja kangelased“: pankurid ja nende abikaasad, filmimaailma ja PR-inimesed, reklaamiagentuuri töötajad, modell, prostituut jt. Kõik „Joobnute“ tegelased on kogu näidendi tegevustiku vältel alkoholijoobe seisundis. Kusjuures tegemist ei ole alkohoolikutega. Autor kasutab joobunud seisundit kui võimalust rääkida neist olulisist asjust, millest kaine peaga enam rääkida võimalik pole, kuid millest rääkimata pole ka võimalik olla… Näiliselt absurdihõngulisi vestlusi pidades arutlevad tegelased eksitentsiaalsetel ja kunstilistel, religioossetel ja „mädaneva“ Lääne liberalismi teemadel, püüavad vabaneda süümepiinadest ja avaldavad ootamatult armastust…

„Joobnud“ on (autori ütluse kohaselt) üks viimase 50 aasta kõige religioossemaid ja vaimsemaid näidendeid. Esietendus toimus Theatrumi 20. sünnipäeva eel. Lisaks Theatrumi trupile teevad kaasa näitlejad, kes Theatrumi tegemistega erinevatel aegadel seotud on olnud.

Monica-Linde Klemet (kultuur.err.ee 26.11.2014): „Joobnute“ viimase stseeni järel saab end üksnes ülevana tunda, lootes, et sellest vaimsest joobumusest ei saagi enam kunagi kaineks. Rõõmustada, et meil on selline lavastaja nagu Lembit Peterson, et agressiivses naaberriigis elab selliste väärtustega näitekirjanik nagu Ivan Võrõpajev ning et räägitakse ühtaegu tõsiselt ja samas humoorikalt sellest kõige olulisemast: paremaks, tõeliseks inimeseks saamisest. Soovitusest „anda kõik tagasi“, teha end tühjaks anumaks, et „enda“ asemel jääb alles üksnes Jumal sinu sees.

Lembit Peterson, Lilja Blumenfeld, Tiina Mölder, Marius Peterson, Rene Liivamägi ja Sander Põldsaar on lavastuse eest pälvinud riigi kultuuripreemia.

vt. ka “Plektrumm” (23.02.2015): https://etv2.err.ee/v/kultuur/plekktrumm/saated/0dba86f0-d8c3-4f39-a6cb-a23d19276580

Autor: Ivan Võrõpajev
Tõlkija: Tiit Alte
Lavastaja: Lembit Peterson

Kunstnik: Lilja Blumenfeld
Liikumisjuht: Tiina Mölder
Helikujundaja: Marius Peterson
Valguskunstnik: Rene Liivamägi
Videokunstnik: Sander Põldsaar

Osades: Laura Peterson, Marius Peterson, Eva Eensaar-Tootsen, Maria Peterson, Andri Luup, Anneli Tuulik, Sulev Teppart, Liina Olmaru, Rain Simmul, Piret Krumm, Helvin Kaljula, Leino Rei, Mart Aas, Tarmo Song