Fanny de Sivers / Jõuluaja kirjad

Fanny de Sivers / Jõuluaja kirjad

Fanny de Sivers / Jõuluaja kirjad

TEGEMIST ON ARHIVEERITUD SÜNDMUSEGA!
Eelseisvaid etendusi vaata meie mängukavast

Loevad Mare Peterson, Maria Peterson, Eva Eensaar-Tootsen, Laura Peterson, Tarmo Song, Lembit Peterson, Ott Aardam
 
Muusikaline vahepala: viola da gambal Eerik Song 
 
Theatrumi kohvik Aidas 22.12 kell 19.00
Kestab ca 2 tundi, 1 vaheajaga
Pileti hind 5 €
 
Võimalik reserveerida kohvik Aidas laud ja eeltellida lauakate. Aadressil ait@theatrum.ee.
Kohad, ka laudadega kohad, on piiratud.

* * *
Fanny de Siversi tekstide lugemine Theatrumi näitlejate poolt on pühendatud tema sajandale sünniaastapäevale. See on kutse ühiselt mõtiskleda selle aja üle, kus me viibime, vahetult jõulude eel. “Jõuluaja kirjad eesti sõpradele” on oma lihtsuses, siiruses ja sügavuses rahustav ning fookust teravdav kuulamine, et jõuda lähemale jõulude tõelisele tähendusele.
Esitamisele tuleb ka teisi tekste Fanny de Siversi loomingust.
 
Fanny de Sivers (neiupõlvenimega Fanny Isak, sündinud 26. oktoobril 1920. aastal Pärnus oli eesti keeleteadlane ja esseist.

Fanny Isak õppis Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonnas romaani keeli ja kunstiajalugu, abiellus Hans Georg von Siversiga ja lahkus Eestist 1941. aastal.

Alates 1949. aastast elas Fanny de Sivers Prantsusmaal, kus töötas muu hulgas tõlgi ja sekretärina riigiasutustes, edaspidi ka keeleteadlasena Prantsuse Riiklikus Uurimiskeskuses (CNRS). Ta oli Hamburgi ja Tartu Ülikooli külalisprofessor.

Fanny de Sivers avaldas palju uurimusi üldkeeleteadusest, läänemeresoome keeltest, etnolingvistikast, tõlketeooriast jms ning tõlkis eesti kirjandust prantsuse keelde ja vastupidi.

Laiema tuntuse tõid Fanny de Siversile esseed, mida Rein Veidemann on nimetanud lennukateks ja säravateks. 1960. aastaist kirjutas ta Stockholmis ilmuvale Eesti Päevalehele, samuti on tema tekste avaldanud ajakirjad Tulimuld ja Aja Kiri. 1970ndatest ilmusid de Siversi artiklid ka kodumaal: algul Keeles ja Kirjanduses, 1980ndatest aga Loomingus, Vikerkaares, Akadeemias, Eesti Ekspressis, Sõnumilehes, Eesti Ekspressis, nädalalehes Eesti Aeg ja Postimehes.

Fanny de Sivers suri 22.juunil 2011.a oma Pariisi kodus ja maeti tema enda soovil Tallinna Metsakalmistule.